Предупредителните признаци на диабет тип 2 могат да се проявят 20 години преди диагностициране на заболяването.
Повишените нива на кръвна захар на гладно и инсулиновата резистентност се проявяват години преди развитието на преддиабет, който често е предшественик на тип 2.
Мерките за стопиране на болестта трябва да започнат да се прилагат много по-рано, категорични са експертите, пише bbc.com.
Според учените диабет тип 1 може да бъде погрешно диагностициран при пациенти след 30-годишна възраст.
Японски учени, начело с д-р Хироюки Сагесака от болница Айзава в Мацумото, Япония, разглеждат индексите на телесна маса (ИТМ), нивата на кръвната захар на гладно и инсулиновата резистентност на 27 000 души на възраст между 30 и 50 години, предимно мъже, които не са диагностицирани с диабет.
Инсулинова резистентност възниква, когато клетките на тялото не реагират правилно на хормона инсулин и това може да доведе до различни здравословни проблеми.
По-високият индекс на телесна маса е водещ рисков фактор за диабет тип 2.
В периода на проучването са диагностицирани 1067 случая на диабет тип 2 сред участниците в него.
Изследователите стигат до извода, че тези пациенти са имали повишени нива на кръвна захар сутрин преди закуска, инсулинова резистентност и по-висок ИТМ до 10 години преди диагнозата.
Подобни са резултатите и при тези, които развиват преддиабет - при тях се проявяват същите симптоми, но с различен интензитет, повече от десетилетие преди да бъдат диагностицирани със заболяването.
Тъй като повечето пациенти, които развиват диабет тип 2, първо преминават през преддиабетен стадий, учените стигат до окончателния извод, че предупредителните симптоми на заболяването могат да се проявяват повече от 20 години преди действителната диагноза.
Според Diabetes UK промени в начина на живот могат да предотвратят развитието на диабет тип 2.
Независимо дали сте изложени на повишен риск от развитието на това заболяване или не, препоръчително е да включите в режима си здравословна храна и повече движение.
Според изследване на д-р Ник Томас от Университета в Ексетър, публикувано в The Journal of Endocrine Society, хората, които развиват диабет тип 1, са изложени на риск да бъдат погрешно диагностицирани със същото заболяване от тип 2.
"Пациентите с диабет тип 1 трябва незабавно да бъдат лекуван с инсулин, докато тези с тип 2 на заболяването, могат да подобрят здравословното си състояние чрез корекции в диетата и повече физическа активност", категоричен е експертът.
Той допълва, че определянето на правилната диагноза е важно за назначаването на правилното лечение.
Важно: Статията е с информативна цел и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да отмени назначеното от него лечение.